HAMİLE YOGASI

Hamile Yoga Eğitmeni-Ebe Figen TÜMER ile Hamile Yogası

Hamile yogasına ne zaman başlanır?

Doktorunun onayını aldıktan sonra, gebeliğinin 12. haftasından itibaren yogaya başlamanda hiçbir sakınca yok. Üstelik daha önce yoga yapmamış olmanın bir önemi yok.

Hamile yogası, bedenini, zihinsel ve ruhsal olarak, anneliğe ve doğuma hazırlayan çalışmalar bütünü. Yalnızca normal doğuma hazırlanan kadınlar için değil; hamile olan tüm kadınlar için çok faydalı.

Hamilelik dönemini rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, yoga duruşu çalışmalarıyla beli ve omurgayı desteklemek, bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere bir yoga uzmanı eşliğinde yapılan tüm çalışmalar, hamile yogasının kapsamında.

Haftada 2 gün, 60 dakikalık hamile yogası, gebeliğinde sana büyük fayda sağlar.

Hamilelik yogasının faydaları nelerdir?

Hamilelikte yoganın, fiziksel ve zihinsel olarak pek çok faydası var:

Ruhsal ve fiziksel dengeyi kuvvetlendiriyor

Karnında büyüyen bebeğin ile konforlu bir hamilelik, güçlü bir beden.

Alt sırt, kalça, göğüs, üst sırt, boyun ve omuzların gerginliğini hafifletiyor

Bebek büyüdükçe, vücudundaki özel kas gruplarına daha fazla baskı biniyor. Memelerin ağırlaştıkça sırt ve göğsün, boyun ve omuzlarında yükten dolayı gerginleşme meydana geliyor. Hamile yogası, bu kas gruplarındaki gerginlikleri azaltarak hafiflemeni sağlıyor. Kol, bacak kasların güçlendiriyor, kasları ve bağ dokuları esnetiyor. Kalça, pelvis bölgesindeki esneklikle rahat bir doğuma hazırlanmış oluyorsun.

Sinir sistemini sakinleştiriyor

Vücudun yoga sayesinde, sinir sistemini rahatlatmaktan sorumlu olan parasempatik moda geçiyor. Böylece sindirim sistemin daha düzgün çalışıyor, daha iyi uyumaya eğimli hale geliyorsun ve bağışıklık sistemin güçlenerek en ideal seviyesine ulaşıyor.

Düzenli yoga yapmak, stresle bağlantılı olan sorunları azaltarak özgür ve sağlıklı hissetmeni sağlıyor. Yoganın anksiyeteyi azaltıcı etkisi de var.

Doğuma hazırlık yapmanı sağlıyor

Her yoga pozunda, nefes ile birlikte mindfull olarak doğuma hazırlık yapmanı sağlıyor. Nefes aldığında karnında gerginliği hissediyor, verdiğinde ise rahatlama pozisyonuna geçiyorsun. Nefes alış-verişleriyle yaptığın bu antrenmanlar, seni doğum sancısına hazırlıyor.

Kegel egzersizleriyle pelvis tabanlı kaslarını güçlendirerek, hamileliğinin son ayları, doğum ve doğum sonrası toparlanma için hazırlık yapmış oluyorsun.

Dolaşımı sağlıyor

Yoga sayesinde doğru nefes almaya başladığın için, hamilelikte artan kan hacmi ve oksijen ihtiyacın karşılanıyor, kan dolaşımın sağlanıyor.

Bebeğinle bağlantı kurmanı sağlıyor

Doğum öncesi yoga yapmak, vücudunda olup bitenlere dikkat vermene ve odaklanmana izin veriyor. Nefesinle çalışarak ve pozisyonları yaparak, içinde neler olup bittiğini daha fazla fark ediyor ve bebeğinle bağlantı kuruyorsun.

Seni ve bebeğini sakinleştiriyor

Bilinçli bir şekilde aldığın nefes, kan basıncını ve kalp atışlarını düzenleyerek gevşeme moduna geçmeni sağlıyor. Dolayısıyla senin sakinliğin bebeğine de geçiyor.

Hamilelikte egzersizin kolik üzerinde bile azaltıcı etkisi var

Hamilelikte yoga yaparken nelere dikkat etmelisin?

Tabii ki ilk iş doktorundan onay almak. Derslere başlamadan önce fazla yemek yememiş olman veya aç olmaman gerekiyor. Ders esnasında su içebilirsin. Yoga derslerine düzenli bir şekilde devam etmen de çok önemli.

Derse giderken yanında rahat bir kıyafet getirmen gerekiyor. Onun dışında getirmen gereken herhangi bir malzeme yok.

Yorum Gönder

20 + 3 = ?
Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım