DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ

doğum koçu-ebe Figen TÜMER ile Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma hazırlık kursunun amacı nedir?

Doğuma hazırlık kursu, gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz için gerekli olan bilgilerin aktarıldığı eğitimdir. Doğuma hazırlık kursu, başta gebelik eğitimi, doğum ve doğum sonrası bebek bakımı gibi konularda, ebeveyn adaylarını bilinçlendirmek ve kaygılarından uzak şekilde mutlu bir gebelik süresi geçirmelerine yardımcı olmaktır. Gebe eğitimi sayesinde anne ve baba adayları, doğum ve sonrasına ilişkin doğru kararlar almakta, tamamen doğal olan bu süreci en güzel şekilde geçirebilirler. Bu eğitimler ile yaşanılan deneyimler, anne başta olmak üzere bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını olumlu etkileyecektir. Temelde amaç kadının kendine ve bedenine güvenmesi gerektiğinin vurgulanmasıdır.

Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimi için 10 neden

Doğuma hazırlık eğitimi dendiğinde birçok anne, baba ve sağlık çalışanının hala eğitimin önemini ve hatta içeriğini bilmediğini fark ediyoruz. Oysa daha sağlıklı, daha güvenli ve daha rahat doğumun gerçek anahtarı uluslararası düzeyde verilen en az 12 saatlik doğuma hazırlık eğitiminde gizlidir.

İşte size Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimine katılmanız için 10 neden:

  1. Doğumdaki kadın ve bebek haklarınızı öğrenirsiniz.
  2. Sağlıklı ve güvenli doğuma götüren 6 uygulamayı öğrenirsiniz.
  3. Doğum korkularınızdan kurtulursunuz.
  4. Doğum tercihlerinizi belirleyecek yeterliliğe ulaşırsınız.
  5. Nefes ve gevşeme egzersizleri ile daha sağlıklı ve kolay bir doğum yaparsınız.
  6. İlaç dışı rahatlatıcı tekniklerle daha kolay doğum yaparsınız.
  7. Doğumda müdahale ve sezaryen oranlarınız %50 azalır.
  8. Babalar kurstaki bilgilerin verdiği güvenle daha aktif ve olumlu rol alırlar.
  9. Doğar doğmaz bebekle Ten Tene Temas’ın aşamalarını öğrenir ve uygularsınız.
  10. Doğumdan sonra “keşke”leriniz en az seviyede olur.

Sadece bir hafta sonu kartılacağınız Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimi ile doğum tecrübenizi ve bebeğinizin geleceğini tamamen değiştirebilirsiniz. Doğum tercihlerinizi korkular veya başkaları değil, aile olarak siz yönetin.

Doğuma hazırlık eğitimi sadece doğum öncesini mi kapsar?

İlk kez bebeğini kucağına alan bir annenin yaşadıkları ile duygu ve düşünceleri kolay şeyler değildir. Özellikle lohusalık sendromu denilen bir gerçeklik olduğu için doğum sonrası da tıpkı gebelik süresi gibi taze anneye desteğin devam etmesi gerekir. Gebelik her ne kadar doğal bir süreç olsa da, doğum hazırlık kursu gebelik sonrası anne ve bebek bakımı için en büyük yardımcılardan biridir. Anne için lohusalık bakımı, doğum sonrası emzirme dönemi, emzirme döneminde annenin beslenmesi, ilerleyen dönemde çalışan annenin işe dönmesi ve bebeğinden ayrılması gibi faktörler hakkında detaylı eğitim verilmektedir.

Bunların yanı sıra dünya ile ilk ilişkisini kurmuş olan bebek hakkında bilgiler, göbek bağı bakımı, bebeğin altının değiştirilmesi (babalar da uygulamaya katılır), taşıma, giydirme, yenidoğan refleksleri, gazının çıkarılması, uyku düzeninin sağlanması, banyo yaptırılması, tırnak kesimi ve bakımı ile ağlayan bebeği sakinleştirmenin püf noktaları gibi annenin ihtiyaç duyacağı pek çok konuda bilgi verilmektedir. Bu aşamada oyuncak bir bebek üzerinde bebeği rahatlatacak egzersizler gösterilir.

Keşkesiz doğum her anne ve bebeğe sunulana kadar size seslenmeye devam edeceğiz.

Yorum Gönder

13 + 7 = ?
Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım