DOĞUM KOÇLUĞU

Doğum Koçu ( doula ) - Ebe Figen TÜMER ile Doğum Koçluğu Hizmeti

Doğum Sanatının Akıl Hocası

Tarihin ilk zamanlarından beri kadınlar doğum sırasında birbirlerini desteklemiştir. Bu, tarih boyunca tüm dünyadaki eski çağ uygarlıklarında açıkça görülebilmektedir. “Doula (Doğum Koçu)” kelimesi, ‘hizmet eden kadın’ anlamına gelen Yunanca ‘Δούλα’ sözcüğünden gelir. Doğum koçları, doğumdan önce, doğum sırasında ve hemen sonrasında pratik, duygusal ve eğitici bir şekilde destek sağlayabilecek, doğum ile ilgili eğitimi ve deneyimi olan profesyonellerdir.

Doğum sırasında bir doğum koçunun bulunmasının en önemli neden günümüzdeki doğum ortamlarının koşullarıdır. Doğumlar artık evde değil de kliniklerde ve hastanelerde gerçekleştiği için, oluşan ortam doğum sürecinin gerektirdikleri yüzünden ‘zorlu’ bir hal almıştır. Kadınlar artık, müdahalelere ve rutin işlemlere daha kolay maruz kalmakta ve bulundukları ortamda mahremiyet eksikliği, parlak ışık, odaya girip çıkan yabancılar ve iğneler rahatsız edici etkenler bulunmaktadır. Doğum yapan kadınlar çok korunmasız bir durumda olup, bu koşulların müdahale riskini de arttırırken doğumu yavaşlatıp özgüveni azaltması oldukça muhtemeldir. Bir doğum koçu, doğum yapan kadının alanını “koruyacak” ve doğumu engelleyebilecek herhangi bir şeyi kapatarak ona, doğumun gerekliliklerinde yardımcı olacaktır.

Yüksek özgüvene ek olarak, sürekli destek ve rahatlamaya yönelik önlemler de doğal ağrı kesici görevini üstlenir ve böylece doğumun doğal bir şekilde ilerlemesi daha olası bir hal alır.

Bir doğum koçunun tıbbi eğitimi olmadığına değinmek önemlidir (herhangi bir klinik muayene ya da tanı yapamayacaktır) ve doktorunuzun, ebenizin ya da eşinizin yerini dolduramaz. Taraflı bir bakış açısına sahip değildir ve doğumunuz adına vereceğiniz kararlarda sizi yargılamayacaktır.

Bir babanın doğumda bulunması oldukça önemlidir ve onun yerini kimse alamaz. Fakat doğum onun için de bunaltıcı olabilir; doğum hakkında bilgisi olan ve yanınızda, hastanelerde işlerin nasıl yürüdüğünü bilen birinin olması size çok büyük yardım sağlayacaktır. Doğum koçu hem anneye hem babaya destek ve yardımcı olarak, unutulamaz, güçlendirici ve bağ kurmaya yönelik bir doğum deneyimi yaşamalarını sağlar. Doğum koçları ve babalar birlikte çok güçlü bir doğum destek ekibi oluşturacaktır!.

Lohusalık dönemi doğum koçları size emzirmede yardımcı olabilir .

doğum sırasında sizi sürekli rahatlatmaya çalışarak bebeğiniz doğana kadar yanınızda olacak ve ‘sonsuz bir destek’ sağlayacaktır. Çok yumuşak fakat etkili bir şekilde sizin için rahatlamaya yönelik önlemler (nefes alıp verme, masaj, hareket, uygun pozisyona sokma) alır. Mesai değişimi yapması gerekebilecek ebelerin aksine, sizinle birlikte doğumun tadını çıkararak sürekli yanınızda olur.

Doğumdan önce ve doğum sırasında, doğum koçunun sürekli desteğini alan kadınların daha olumlu genel bir deneyim yaşadıkları görülmüştür. Kendiliğinden gerçekleşen normal doğumlar yapma ihtimalleri daha fazladır ve herhangi bir ağrı kesici, epidural, doğum hakkında olumsuz duygular, vakum ya da forseps destekli doğum ya da sezaryen olasılıkları ise daha düşüktür. Bunlara ek olarak, doğumlar, yaklaşık 40 dakika olmak üzere genellikle daha kısa sürer.

Doğum koçunuz hayatınızın çok özel bir anında yanınızda olacak, bu yüzden onunla bir bağlantı kurmak ve onu yanında kendinizi nasıl hissettiğinize göre seçim yapmak çok önemlidir. Çoğu doğum koçu yaptığı işi sever ve sizi desteklemesi için gerekli bilgiye ve deneyime sahiptir. Seçiminiz yalnızca bu deneyimi kiminle paylaşmak istediğinize ve bazı pratik özelliklere bağlıdır.

Yorum Gönder

17 + 4 = ?
Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım