02 Mayıs 2021

ACELE KESİLEN KORDON ECELE GÖTÜRMESEDE...

ACELE KESİLEN KORDON ECELE GÖTÜRMESEDE...

Doğumlarda beni en çok üzen konu olan göbek kordonunun erkenden, aceleyle kesilmesidir.

Göbek kordonunun doğumdan hemen sonra kesilmesi  yenidoganlara karşı fazlasıyla stresli işlemlere en iyi  örnektir ve bebekte kan hacminin çok az olmasına ve doku oksijenlenmesinin azalmasına yol açabileceği için tehlikeli bile olabilir.

Doğa; doğumu, bebeğin akcigerleri ve kalbinin su ortamından hava ortamına geçişin getirdiği güçlü değişikliklere uyum sağlama çabasının devam ettiği bir süreçte, hala atmakta olan göbek kordonu aracılığıyla anneden yedek olarak oksijenlenmiş kan alabileceği şekilde tasarlamıştır.

Bu süre ortalama 3 dk kadar sürebilir. Bebek kendi kendine düzgün nefes almaya başladığında ve dolaşımı düzene girdiğinde göbek kordonundaki damarlar doğal olarak kendiliğinden kapanacaktır ve kordonda ki atım  durana dek kan  pompalamaya devam etmesine izin verildiğinde, bebekteki kan hacminin normalleşmesine ve bebekte ki dolaşımın yeterli olduğundan emin olmamıza sebep olur.

Kordonun erken kesilmesi  gerekli değildir.

Bunu bilmek için doğaya bakmamız yeterlidir, diğer canlılarda da bunu görebiliriz, tüm canlılar yavrularını doğurduğunda hemen yalayıp memelerine alırlar, annesinden alınıp başka bir yere götürülen tek canlı ise ne yazıkki biz insanoğluyuz.

Işte tamda bu sırada bebeğinizde bir şok etkisi olur 40 hafta kaldığı sıcacık rahat ortamdan çıkmış ve henüz plesanta olmadan nasıl nefes alacağını, nasıl kanının  bedeninde dolaşacağını bilmez haldedir. İşte anne karnındayken eğer strese, kaygıya, istismara maruz kalan bir annesi varsa bu ikinci travması olacaktır.

Bebeğin yeri anne karnından çıkıp hemen tekrar üzerine konmaktır.  Annesinin kocaman göğüs kafesi ilk yatağı, onu sarıp sarmalayan kolları ilk yorganı ve annesinin memeleri ilk besinini alacağı yerdir hepsi oradadır ama ne yazık ki biz bebekleri o güzelim yerden fersah fersah ötelere götürür bırakırız.

#gebe
#gebelik
#hamileanneadayları
#hamileanneler
#hamileannelerbebekleri
#hamilegünlüğü
#hamileleretavsiye
#hamilelik
#hamilelikhalleri
#hamileliktebeslenme
#hamileyim
#hamileyimanneyim
#hosgeldinbebek
#meditasyon
#nefes
#normaldoğum
#doğum
#doğumahazırlıkeğitmeni
#doğaldoğum
#doğumkoçu

Yorum Gönder

13 + 6 = ?
Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım